8 porad bezpieczeństwa dzieci w sieci

Poniżej przedstawiam 8 porad bezpieczeństwa dzieci w sieci.

Rodzice, którzy dotychczas nie zajmowali się problemem bezpieczeństwa najmłodszych korzystających z sieci i nowoczesnych urządzeń, mogą nadrobić zaległości, zapoznając się z poniższymi wskazówkami.

1. Pokieruj dziećmi w taki sposób, aby odwiedzały strony odpowiednie dla ich wieku.

2. Upewnij się, że dzieci używają silnych haseł (czyli takich, które zapewniają największe bezpieczeństwo) oraz że korzystają z najbardziej zaawansowanych ustawień dotyczących prywatności, jakie są możliwe w danej sytuacji.

3. Poinstruuj je, aby na każdej stronie i w każdym serwisie udzielały tylko informacji absolutnie niezbędnych, a w razie wątpliwości spytały Ciebie.

4. Poradź im, aby łączyły się tylko ze stronami, które już znają, lub o których wiedzą, że są godne zaufania.

5. Zalecaj im, aby traktowały innych z szacunkiem i nigdy nie pisały ani nie udostępniały niczego, co nie powinno dotrzeć do szerokiego grona odbiorców.

6. Naucz je nieufnego traktowania ofert, które wydają się zbyt atrakcyjne, aby mogły być uczciwe. Powiedz im, że jeśli coś budzi podejrzenia, powinny zaufać swojemu instynktowi i powiedzieć Ci o tym.

7. Nie pozwalaj dzieciom używać usług geolokalizacyjnych, które automatycznie przekazują ich położenie fizyczne innym, chyba że jest to absolutnie konieczne.

8. Na każdym urządzeniu używanym do połączeń z internetem lub serwisami społecznościowymi miej zawsze zainstalowane uaktualnione, renomowane oprogramowanie zabezpieczające. Dzięki temu cyberprzestępcy nie będą mogli wyrządzić szkody, ponieważ dobre oprogramowanie uniemożliwi dostęp do niebezpiecznych serwisów.

Więcej wskazówek na temat bezpieczeństwa dzieci online można znaleźć (w j. angielskim) na blogu Lynette Owens – dyrektor Trend Micro Internet Safety for Kids and Families (ISKF).

Artykuł 8 porad bezpieczeństwa dzieci w sieci pochodzi ze strony Dziennik Internautów.