Przydatne programy

Przydatne programy bez których (przynajmniej kilku) nie można się obejść, takie jak przeglądarka internetowa, klient poczty, oprogramowanie antywirusowe, program do rozpakowywania archiwów (zip, rar), pakiet biurowy, dla osób twórczych programy do tworzenia grafiki, czy też program do wykonywania kopii zapasowych oraz przechowywania plików w chmurze.

Internet

Przeglądarka Opera (PL/EN) – Szybka przeglądarka stron WWW oparta na silniku Google Chrome. Posiada wbudowanego klienta VPN, możliwość blokowania reklam oraz skryptów śledzących użytkownika, obsługuje bezpieczne zapytania DNS-over-HTTPS (DoH).

Thunderbird (PL/EN) – Funkcjonalny klient pocztowy. Czytaj wiadomości z różnych kont pocztowych w jednym miejscu. Sprawdza za ciebie, czy pojawiły się jakieś nowe wiadomości. Dodatkowo posiada wbudowany kalendarz, który można synchronizować z kontem Google i Microsoft Exchange (PL).

Narzędzia

Adobe Reader (PL/EN) – Oryginalny program do otwierania plików PDF. Firma Adobe jest twórcą tego standardu plików.

Total Commander (PL/EN) – Alternatywny, bardzo rozbudowany menedżer plików z ogromnymi możliwościami. Działa od systemu Windows 3.1 do najnowszego (Shareware). Wersja shareware oznacza, że można używać programu za darmo przez 30 dni. Później należy zakupić licencję lub odinstalować go. Wersja na systemy Android jest darmowa.

SMPlayer (PL/EN) – Darmowy odtwarzacz plików multimedialnych, również materiałów DVD. Program posiada wbudowane kodeki, więc jest 'samowystarczalny’. Potrafi odtwarzać niemal wszystkie formaty audio oraz wideo oraz wyszukiwać oraz pobierać napisy z opensubtitles.org. Posiada możliwość zmiany prędkości odtwarzania, regulacji opóźnienia dźwięku i napisów.

7-Zip (PL/EN) – Darmowy archiwizator plików. W dzisiejszych czasach wśród użytkowników domowych częściej używany do rozpakowywania archiwów między innymi w formatach .7z, .zip, .rar, .001, .iso, i wiele innych.

LibreOffice (PL/EN) – Pakiet aplikacji biurowych. Posiada możliwość tworzenia plików typu WORD, EXCEL, POWERPOINT. Bezpłatny do zastosowań domowych oraz komercyjnych.

Inkscape (PL/EN) – Darmowy program do tworzenia i edycji grafiki wektorowej. W wielu przypadkach z powodzeniem zastąpi płatny pakiet CorelDRAW.

GIMP (PL/EN) – Darmowy program do tworzenia i edycji grafiki rastrowej, bardziej lub mniej zaawansowanej obróbki zdjęć. Z pewnością w większości przypadków może być używany zamiast popularnego w środowiskach profesjonalistów Adobe Photoshop.

Scribus – Darmowy program do tworzenia małej poligrafii komputerowej DTP. Za jego pomocą przygotujesz ulotki, plakaty, pocztówki i inne materiały wymagające nieszablonowego składu tekstu. Jest w stanie zastąpić płatne programy Adobe InDesign, czy Quark.

Bezpieczeństwo

FBackup – Bardzo funkcjonalny i prosty w obsłudze program do wykonywania kopii zapasowych plików i ich odtwarzania. Program jest darmowy zarówno do zastosowań osobistych, jak i komercyjnych.

QNAP NetBak Replicator – obsługuje synchronizację w czasie rzeczywistym, zaplanowane i automatyczne tworzenie kopii zapasowych całych dysków, dokumentów, plików multimedialnych i wiadomości e-mail z wielu komputerów z systemem Windows i zapisywanie ich na serwerze QNAP NAS. Program ten umożliwia także tworzenie kopii zapasowej na zdalnym serwerze przy użyciu usług FTP i WebDAV za pośrednictwem Internetu oraz na dowolnym dysku podłączonym do komputera.

Dr.WEB CureIt! (PL/EN) – Program do doraźnego skanowania antywirusowego.

Kaspersky Virus Removal Tool – Narzędzie pozwalające na wyleczenie komputera zainfekowanego wirusami.

KeePass – Bezpieczny menedżer haseł pozwalający na generowanie losowych haseł do wielu serwisów internetowych. Za pomocą dodatków pozwala na synchronizację bazy haseł z usługami chmurowymi. Dziesiątki dodatków pozwalają na praktycznie dowolne rozszerzenie jego funkcjonalności. Do pobrania jest również spolszczenie.

VeraCrypt – darmowe narzędzie używane do szyfrowania danych. Pozwala na szyfrowanie całych dysków, partycji, przenośnych dysków USB oraz tworzenie wirtualnych zaszyfrowanych dysków o określonej pojemności jako tzw. magazyny.

Boxcryptor – Narzędzie pozwalające na szyfrowanie danych przed zsynchronizowaniem ich z usługami chmurowymi. Darmowe do użytku indywidualnego.

Gpg4win – pakiet oprogramowania dla systemów Windows zawierający podręczniki i programy do szyfrowania poczty oraz plików.

Przechowywanie danych w chmurze

OneDrive – Niezbędne do przeniesienia kontaktów ze starych telefonów Nokia do nowych Nokia Lumia (za pomocą aplikacji Nokia PC Suite), umożliwia przechowywanie plików w chmurze Microsoft i synchronizowanie ich na wszystkich urządzeniach mobilnych, konsolach XBox i komputerach z systemami Windows, Android, macOS, iOS, Windows Phone. Dodatkowo otrzymujesz darmowy dostęp do aplikacji Word Online, Excel Online, PowerPoint Online, Sway i innych.

Dropbox – Przydatne narzędzie do synchronizacji na różnych komputerach trzymanych w „chmurze” własnych plików, z możliwością udostępniania ich znajomym oraz kopiami zmodyfikowanych lub usuniętych plików.

Bezpieczny komunikator

Signal – Prywatny, bezpieczny i darmowy komunikator z szyfrowaniem end-to-end. Jest dostępny na platformy Android, Apple iOS, Windows, macOS oraz Linux (dystrybucje oparte na Debianie). Komunikator pozwala na przesyłanie wiadomości (również grupowych), rozmowy głosowe i wideo oraz na przesyłanie niedużych plików różnego rodzaju (JPG, ZIP, 7Z, PDF, itd.).

Przydatne linki:

zenbox.pl – Najlepszy hosting w Polsce, w korzystnych cenach i z najlepszym oraz najszybszym wsparciem technicznym.

Narzędzia dla Webmasterów – Narzędzia dla twórców stron internetowych, pozycjonowanie i optymalizacja.
Katalog Dobrych Stron DI – Katalog stron Dziennika Internautów