Przydatne programy

Przydatne programy bez których (przynajmniej kilku) nie można się obejść, takie jak przeglądarka internetowa, klient poczty, oprogramowanie antywirusowe, program do rozpakowywania archiwów (zip, rar), pakiet biurowy, dla osób twórczych programy do tworzenia grafiki, czy też program do wykonywania kopii zapasowych oraz przechowywania plików w chmurze.

Przeglądarka Opera (PL/EN) – Szybka przeglądarka stron WWW oparta na silniku Google Chrome. Posiada wbudowanego klienta VPN, możliwość blokowania reklam oraz skryptów śledzących użytkownika, obsługuje zapytania DNS-over-HTTPS (DoH).

Thunderbird (PL/EN) – Funkcjonalny klient pocztowy. Czytaj wiadomości z różnych kont pocztowych w jednym miejscu. Sprawdza za ciebie, czy pojawiły się jakieś nowe wiadomości. Dodatkowo posiada wbudowany kalendarz, który można synchronizować z kontem Google i Microsoft Exchange (PL).

Adobe Reader (PL/EN) – Oryginalny program do otwierania plików PDF. Firma Adobe jest twórcą tego standardu plików.

Comodo Free Antivirus (PL/EN) – Darmowy program antywirusowy do zastosowań niekomercyjnych.

Dr.WEB CureIt! (PL/EN) – Program do doraźnego skanowania antywirusowego.

Total Commander (PL/EN) – Alternatywny, bardzo rozbudowany menedżer plików z ogromnymi możliwościami. Działa od systemu Windows 3.1 do najnowszego. (Shareware)

K-Lite Codec Pack (PL/EN) – Zestaw kodeków do odtwarzania plików audio i video. Zawiera Media Player Clasic Home Cinema.

SMPlayer (PL/EN) – Darmowy odtwarzacz plików multimedialnych, również materiałów DVD. Program posiada wbudowane kodeki, więc jest 'samowystarczalny’. Potrafi odtwarzać niemal wszystkie formaty audio oraz wideo oraz wyszukiwać oraz pobierać napisy z opensubtitles.org. Posiada możliwość zmiany prędkości odtwarzania, regulacji opóźnienia dźwięku i napisów.

7-Zip (PL/EN) – Darmowy archiwizator plików. W dzisiejszych czasach wśród użytkowników domowych częściej używany do rozpakowywania archiwów między innymi w formatach .7z, .zip, .rar, .001, .iso, i wiele innych.

LibreOffice (PL/EN) – Pakiet aplikacji biurowych. Posiada możliwość tworzenia plików typu WORD, EXCEL, POWERPOINT. Bezpłatny do zastosowań domowych oraz komercyjnych.

Inkscape (PL/EN) – Darmowy program do tworzenia/edycji grafiki wektorowej odpowiednik popularnego CorelDRAW.

GIMP (PL/EN) – Darmowy program do tworzenia/edycji grafiki rastrowej odpowiednik popularnego Adobe Photoshop.

Scribus – Darmowy program do tworzenia małej poligrafii komputerowej DTP. Odpowiednik popularnego Adobe InDesign, Quark.

FBackup – Bardzo funkcjonalny i prosty w obsłudze program do wykonywania kopii zapasowych (backup) plików i ich odtwarzania. Program jest darmowy zarówno do zastosowań osobistych, jak i komercyjnych.

Przechowywanie danych w chmurze:

OneDrive – Niezbędne do przeniesienia kontaktów ze starych telefonów Nokia do nowych Nokia Lumia (za pomocą aplikacji Nokia PC Suite), umożliwia przechowywanie plików w chmurze Microsoft i synchronizowanie ich na wszystkich urządzeniach mobilnych, konsolach XBox i komputerach z systemami Windows, Android, macOS, iOS, Windows Phone. Dodatkowo otrzymujesz darmowy dostęp do aplikacji Word Online, Excel Online, PowerPoint Online, Sway i innych.

Dropbox – Przydatne narzędzie do synchronizacji na różnych komputerach trzymanych w „chmurze” własnych plików, z możliwością udostępniania ich znajomym oraz kopiami zmodyfikowanych lub usuniętych plików.

Boxcryptor (PL/EN) – Program pozwala na zaszyfrowanie plików na dysku twardym komputera jeszcze przed wysłaniem ich do chmury. Przydatny dla osób, które obawiają się o prywatność swoich plików synchronizowanych w chmurze przy użyciu takich usług, jak OneDrive, Dropbox, Box, iCloud, Amazon S3, HubiC, ownCloud, SugarSync, oraz wielu innych.

Przydatne linki:

chomikuj.pl – Twój prywatny funkcjonalny dysk sieciowy z możliwością udostępniania plików.

zenbox.pl – Najlepszy hosting w Polsce, w korzystnych cenach i najlepszym oraz najszybszym wsparciem technicznym.

Narzędzia dla Webmasterów – Narzędzia dla twórców stron internetowych, pozycjonowanie i optymalizacja.
Katalog Dobrych Stron DI – Katalog stron Dziennika Internautów