Przydatne programy

Przydatne programy bez których (przynajmniej kilku) nie można się obejść, takie jak przeglądarka internetowa, klient poczty, oprogramowanie antywirusowe, program do rozpakowywania archiwów (zip, rar), pakiet biurowy, dla osób twórczych programy do tworzenia grafiki, czy też program do wykonywania kopii zapasowych oraz przechowywania plików w chmurze.

Przeglądarka Opera (PL/EN) – Szybka przeglądarka stron WWW oparta na silniku Google Chrome. Posiada wbudowanego klienta VPN, możliwość blokowania reklam oraz skryptów śledzących użytkownika, obsługuje zapytania DNS-over-HTTPS (DoH).

Thunderbird (PL/EN) – Funkcjonalny klient pocztowy. Czytaj wiadomości z różnych kont pocztowych w jednym miejscu. Sprawdza za ciebie, czy pojawiły się jakieś nowe wiadomości. Dodatkowo posiada wbudowany kalendarz, który można synchronizować z kontem Google i Microsoft Exchange (PL).

Adobe Reader (PL/EN) – Oryginalny program do otwierania plików PDF. Firma Adobe jest twórcą tego standardu plików.

Dr.WEB CureIt! (PL/EN) – Program do doraźnego skanowania antywirusowego.

Total Commander (PL/EN) – Alternatywny, bardzo rozbudowany menedżer plików z ogromnymi możliwościami. Działa od systemu Windows 3.1 do najnowszego. (Shareware)

K-Lite Codec Pack (PL/EN) – Zestaw kodeków do odtwarzania plików audio i video. Zawiera Media Player Classic Home Cinema.

SMPlayer (PL/EN) – Darmowy odtwarzacz plików multimedialnych, również materiałów DVD. Program posiada wbudowane kodeki, więc jest 'samowystarczalny’. Potrafi odtwarzać niemal wszystkie formaty audio oraz wideo oraz wyszukiwać oraz pobierać napisy z opensubtitles.org. Posiada możliwość zmiany prędkości odtwarzania, regulacji opóźnienia dźwięku i napisów.

7-Zip (PL/EN) – Darmowy archiwizator plików. W dzisiejszych czasach wśród użytkowników domowych częściej używany do rozpakowywania archiwów między innymi w formatach .7z, .zip, .rar, .001, .iso, i wiele innych.

LibreOffice (PL/EN) – Pakiet aplikacji biurowych. Posiada możliwość tworzenia plików typu WORD, EXCEL, POWERPOINT. Bezpłatny do zastosowań domowych oraz komercyjnych.

Inkscape (PL/EN) – Darmowy program do tworzenia i edycji grafiki wektorowej. W wielu przypadkach z powodzeniem zastąpi płatny pakiet CorelDRAW.

GIMP (PL/EN) – Darmowy program do tworzenia i edycji grafiki rastrowej, bardziej lub mniej zaawansowanej obróbki zdjęć. Z pewnością w większości przypadków może być używany zamiast popularnego w środowiskach profesjonalistów Adobe Photoshop.

Scribus – Darmowy program do tworzenia małej poligrafii komputerowej DTP. Za jego pomocą przygotujesz ulotki, plakaty, pocztówki i inne materiały wymagające nieszablonowego składu tekstu. Jest w stanie zastąpić płatne programy Adobe InDesign, czy Quark.

FBackup – Bardzo funkcjonalny i prosty w obsłudze program do wykonywania kopii zapasowych plików i ich odtwarzania. Program jest darmowy zarówno do zastosowań osobistych, jak i komercyjnych.

Przechowywanie danych w chmurze:

OneDrive – Niezbędne do przeniesienia kontaktów ze starych telefonów Nokia do nowych Nokia Lumia (za pomocą aplikacji Nokia PC Suite), umożliwia przechowywanie plików w chmurze Microsoft i synchronizowanie ich na wszystkich urządzeniach mobilnych, konsolach XBox i komputerach z systemami Windows, Android, macOS, iOS, Windows Phone. Dodatkowo otrzymujesz darmowy dostęp do aplikacji Word Online, Excel Online, PowerPoint Online, Sway i innych.

Dropbox – Przydatne narzędzie do synchronizacji na różnych komputerach trzymanych w „chmurze” własnych plików, z możliwością udostępniania ich znajomym oraz kopiami zmodyfikowanych lub usuniętych plików.

Bezpieczny komunikator:

Signal – Prywatny, bezpieczny i darmowy komunikator z szyfrowaniem end-to-end. Jest dostępny na platformy Android, Apple iOS, Windows, macOS oraz Linux (dystrybucje oparte na Debianie). Komunikator pozwala na przesyłanie wiadomości (również grupowych), rozmowy głosowe i wideo oraz na przesyłanie niedużych plików różnego rodzaju (JPG, ZIP, 7Z, PDF, itd.).

Przydatne linki:

zenbox.pl – Najlepszy hosting w Polsce, w korzystnych cenach i z najlepszym oraz najszybszym wsparciem technicznym.

Narzędzia dla Webmasterów – Narzędzia dla twórców stron internetowych, pozycjonowanie i optymalizacja.
Katalog Dobrych Stron DI – Katalog stron Dziennika Internautów