Jak sprawdzić i zmienić profil sieci w Windows 10?

Windows 10 domyślnie traktuje wszystkie sieci jako publiczne. Informację w jakiej sieci aktualnie się znajdujemy – prywatnej, czy publicznej – można sprawdzić w kilku miejscach.
Również na parę sposobów można zmienić profil sieci do której obecnie jesteśmy podłączeni. Zatem jak sprawdzić i zmienić profil sieci w Windows 10?

Sprawdzenie profilu sieci

 1. Klikamy po kolei menu Start → Ustawienia → Sieć i Internet → Ethernet → Zmień opcje zaawansowane udostępniania.
  Tam mamy do rozwinięcia profile „Prywatny” i „Gość lub Publiczny”. Przy jednym z tych profili jest w nawiasie informacja „obecny profil”.
 2. Wchodzimy kolejno w menu Start → Ustawienia → Sieć i Internet → Ethernet → Centrum sieci i udostępniania.
  Tam w sekcji „Wyświetl aktywne sieci” mamy informację „Sieć publiczna” lub „Sieć prywatna”.
 3. Trzecim sposobem jest wejście w menu Start → Ustawienia → Sieć i Internet → Ethernet → Zapora systemu Windows.
  Tam mamy dwie sekcje – „Sieci prywatne” oraz „Sieci publiczne”. Przy jednej z nich znajduje się informacja „Połączono”, a przy drugiej „Brak połączenia”. Stąd dowiadujemy się jaki jest profil sieci do której jesteśmy podłączeni.

Osoby korzystające z internetu przez Wi-Fi – analogicznie muszą w Ustawieniach → Sieć i internet wybrać opcję Wi-Fi zamiast Ethernet.

Zmiana profilu sieci

Teraz czas na zmianę profilu sieci.

 1. Dla osób łączących się z internetem przez kabel:
  • Należy wejść do menu Start → Ustawienia → Sieć i Internet → Ethernet i kliknięcie w ikonkę sieci „Ethernet Połączono”.
   W sekcji „Znajdź urządzenia i zawartość” przełączamy suwak na pozycję „Włączone” aby zmienić profil sieci na „Sieć prywatna”. Przełączamy suwak na „Wyłączone” aby zmienić profil sieci na „Sieć publiczna”.
  • Drugim sposobem jest wejście w menu Start → Ustawienia → Sieć i Internet → Ethernet → Grupa domowa.
   Tam, jeżeli nasza sieć to „Sieć publiczna” pojawi nam się opcja „Zmień lokalizację sieciową”. Po kliknięciu tej opcji, na pasku bocznym wyskoczy pytanie „Czy chcesz aby inne komputery i urządzenia w tej sieci mogły znajdować Twój komputer?”. Jeżeli odpowiemy na to pytanie „Tak”, to profil sieci zostanie zmieniony na „Sieć prywatna”.

  Niestety z tego miejsca nie zmienimy profilu sieci na „Sieć publiczna”.

 2. Dla osób  łączących się z internetem przez Wi-Fi:
  • Należy wejść do menu Start → Ustawienia → Sieć i Internet → Wi-Fi i kliknąć pod listą dostępnych sieci bezprzewodowych w „Opcje zaawansowane”.
   W sekcji „Znajdź urządzenia i zawartość” przełączamy suwak na pozycję „Włączone” aby zmienić profil sieci na „Sieć prywatna” lub na „Wyłączone” aby zmienić profil sieci na „Sieć publiczna”.
  • Drugim sposobem na zmianę ustawień profilu sieci w Windowsie 10 jest wejście w menu Start → Ustawienia → Sieć i Internet → Wi-Fi → Grupa domowa.
   Tam, jeżeli nasza sieć to „Sieć publiczna” pojawi nam się opcja „Zmień lokalizację sieciową”. Po kliknięciu tej opcji, na pasku bocznym wyskoczy pytanie „Czy chcesz aby inne komputery i urządzenia w tej sieci mogły znajdować Twój komputer?”. Jeżeli odpowiemy na to pytanie „Tak”, to profil sieci zostanie zmieniony na „Sieć prywatna”.

Oczywiście sposobów dojścia do powyższych ustawień jest więcej z różnych miejsc Windowsa 10.

Niektórzy łączą się z internetem przez modem GSM/LTE. Z oczywistych przyczyn osoby te nie mają możliwości ustawienia profilu sieci na „Sieć prywatna”.