Bezpieczeństwo Twojego dziecka w Sieci

Bezpieczeństwo Twojego dziecka w Sieci
Obraz autorstwa Freepik

Bezpieczeństwo Twojego dziecka w Sieci w głównej mierze zależy od Ciebie, a część rodziców nie wie co ich dzieci robią w Internecie i do czego mają dostęp.

Raport

W czerwcu 2020 roku zostało przeprowadzone badanie na podstawie którego firma Trend Micro specjalizująca się w produkcji oprogramowania zabezpieczającego opracowała raport o bezpieczeństwie dzieci w Sieci wśród dzieci w wieku 8 – 16 lat.

Analiza

Z głównych wniosków wynika, że dzieci najczęściej korzystają z zasobów Sieci na telefonach lub laptopach. Część rodziców przyznała, że dzieci mają dostęp do ich prywatnych profili i kont (do których mają zapamiętane hasła) podczas używania ich urządzeń. Wszystkie dzieci używają YouTube i grają w gry, a te w wieku 13 – 16 lat używają własnych urządzeń z dostępem do Internetu.

Większość z dzieci w przedziale wiekowym 13 – 16 lat posiada własne konta do różnych usług i profili. Dotyczy to również konta producenta smartphone’a lub konta Google. Posiadają również własny pakiet danych. Chłopcy częściej grają w gry, a dziewczynki częściej korzystają z mediów społecznościowych.

Większość rodziców zauważyła, że podczas pandemii aktywność szczególnie tych starszych dzieci przeniosła się do Internetu. Około 90% rodziców obawia się zagrożeń związanych z aktywnością w Internecie, takich jak uzależnienie od niego, nieodpowiednie treści, czy przemoc psychiczna.

Prawie wszyscy rodzice twierdzą, że rozmawiali z dziećmi na temat zagrożeń podczas korzystania z Internetu, a dzieci miały w szkole zajęcia z tej tematyki. Mimo wszystko, rodzice nie wiedzą jak zapewnić dziecku bezpieczne serfowanie w Sieci.

Prawie 85% ankietowanych słyszało o kontroli rodzicielskiej jako sposobie zabezpieczenia urządzeń ale 1/3 z nich nie umiałaby jej skonfigurować.

Rodzice nie wiedzą co dziecko robi w Internecie

Część rodziców nie wie co ich dzieci robią w Internecie i do czego mają dostęp. Wraz ze wzrostem wieku dziecka zmniejsza się świadomość rodzica w kwestii tego, co dziecko ogląda w Sieci. 40% dzieci w wieku 8 – 12 lat może samodzielnie instalować aplikacje i gry bez zgody rodziców. Wśród dzieci w wieku 13 – 16 lat liczby te wzrastają do 75%.

Ponad połowa rodziców przyznaje, że nie ma wglądu w profile dzieci w mediach społecznościowych. Pomimo ograniczeń w regulaminach, połowa dzieci w wieku 8 – 12 lat posiada konto w mediach społecznościowych.

Ponad połowa rodziców nie wie jak zabezpieczyć urządzenia mobilne, komputery i same dzieci przed wirusami, hakerami i kradzieżą danych osobowych.

Jak zwiększyć bezpieczeństwo Twojego dziecka w Sieci?

Na różnych stronach można znaleźć mniej lub bardziej pomocne wskazówki jak zabezpieczyć urządzenia podłączone do Internetu. Czasem faktycznie są pomocne, czasem już na pierwszy rzut oka widać, że takie wskazówki nie mają większego znaczenia.

Dużo praktycznych informacji można znaleźć na stronach Ernst & Young, która zajmuje się między innymi wykrywaniem zagrożeń w Sieci. Bardziej szczegółowe informacje o bieżących zagrożeniach w Internecie można znaleźć na takich stronach jak Niebezpiecznik.pl, Sekurak.pl, czy Zaufana Trzecia Strona.

Na stronie https://haveibeenpwned.com można sprawdzić, czy adresy mailowe dzieci nie wyciekły podczas włamań do przeróżnych serwisów. W zakładce Passwords można sprawdzić, czy używane przez nas hasła zostały wykradzione. Aby nie używać jednego hasła do wszystkich kont używajmy menedżera haseł, np. KeePass Bitwarden, 1Password, czy innych. Które wygenerują dla nas bezpieczne hasło i zapiszą je. Dzięki temu wyciek hasła z jednego serwisu nie da dostępu do wszystkich innych, z których korzystają rodzice lub dzieci. Zawsze gdzie to tylko możliwe należy korzystać z logowania dwuskładnikowego, tzw. 2FA (Two Factor Authentication). Dzięki temu nawet wykradzione loginy i hasła będą trudniejsze do wykorzystania, ponieważ hakerzy nie będą znali kodu z 2FA. Zawsze włączajmy też powiadomienia o nieudanych próbach logowania. Dzięki temu możemy dowiedzieć się, że ktoś próbuje się włamać na konto w serwisie, z którego przyszło powiadomienie.

Na tej stronie znajdziesz więcej moich rekomendacji.